המארחים שלנו

גליל EATשמחה להכיר לאורחים את האוכלוסייה הגלילית המקומית - יהודים, מוסלמים, דרוזים, נוצרים ובדואים בתוכניות אירוח ביתיות טעימות ויחודיות.

ארוחה דרוזית

פנינה – מע’אר

פנינה היא אישה דרוזית דתייה מן הכפר מע’אר, שם נולדה וגדלה. פנינה התאלמנה בגיל צעיר ונותרה לבדה לגדל את שלושת ילדיה הקטנים. היא למדה לבשל מתכונים דרוזים מסורתיים כילדה, בעת שבילתה ימים ארוכים במטבח יחד עם אמה וסבתה. כיום, פנינה ממשיכה לבשל ארוחות לילדיה הבוגרים מדי יום, כמו גם להכין את המתכונים המסורתיים של משפחתה, אשר הועברו באהבה מאמא לבת לאורך דורות. היא עושה שימוש בפירות, ירקות ואגוזים טריים הגדלים בגינה שלה בכל מנה. פנינה הייתה למעשה המארחת הראשונה של גלילEAT, וממשיכה להקסים את מבקריה בסיפורים צבעוניים מחייה ובמאכלים הטעימים אותם היא מבשלת.

אירוח גלילי

וג’יא ואמירה – דלית אל כרמל

וג’יא ואמירה גרים בכפר הדרוזי הגדול דלית אל-כרמל בבית יפהפה אשר עוצב ונבנה על ידי בני הזוג. הם ציונים אמיצים, וגאים במורשתם הדרוזית, אם כי שניהם בחרו לשמור על אורח חיים חילוני. אמירה היא טבחית מיומנת, ומלבד מתכונים טעימים, סדנאות הבישול שלה כוללות טיפים וטכניקות מועילות עבור האורחים לשימוש בבית. אהבתם לאירוח ולבישול יחד עם קבוצות עודדה אותם לבנות מטבח בחצר ביתם, בה הם יכולים לארח עד 50 איש. הבית של וגיא ואמירה מותאם לקבלת אורחים עם מוגבלות פיזית, כולל רמפה בכניסה ושרותים שהונגשו לאחר ייעוץ מקצועי. אנחנו שמחים שכל אזרחי המדינה יכולים ליהנות מהפעילות הטעימה, האותנטית ומקרבת לבבות של וגיא ואמירה 

ארוחה ביתית

מיעד ושניר – מע’אר

מיעד ושניר גרים בבית יפהפה מוקף עצי פרי וערוגות ירקות בכפר מע’אר, קרוב לכנרת. הם זוג  יחסית צעיר בשנות השלושים המאוחרות לחייהם עם שלושה ילדים המתגוררים בבית. הם דרוזים חילוניים אבל שומרים על קשר למסורת הדרוזית שלהם, ויחד עם זאת מקיימים אורח חיים מודרני מאוד. שניר הוא קצין בכיר במשמר הגבול ומשרת בעיר העתיקה בירושלים. משמעות הדבר היא ששניר מעביר את זמנו מחוץ לבית כמה לילות בשבוע הרחק ממשפחתו בהגנה על המדינה. מיעד, המנהלת את משק הבית בהיעדרו של שניר, הינה מארחת בעלת אופי עדין ושף אשר מבשלת במטבח הגדול שלה מנות גליליות מסורתיות טעימות למשפחה ולחברים. כאשר מזג האוויר מאפשר זאת, האורחים מוזמנים לרוב ליהנות מקינוח ותה על המרפסת הנוף שלהם.

ארוחה ביתית בגליל

רודיינה – דיר חנא

רודיינה היא אישה נוצרייה המתגוררת עם בעלה בבית נעים, אך יחד עם זאת מורווח בכפר המעורב נוצרי ומוסלמי דיר חנא שבגליל התחתון. יש לה שישה ילדים וארבעה עשר נכדים, והיא מבשלת שלוש ארוחות ביום, בכל יום עבור כל המשפחה. הבית, כמו גם הבישול של רודיינה ,מציגים את מיטב המסורות הקולינריות של הגליל והיא מתעקשת באופן עקבי ובגאווה על הכנת כל מנה אשר מוגשת בביתה מאפס. רודיינה היא גם אופה מיומנת, המפורסמת בזכות העוגיות והמעמולים שלה. קבוצות המתארחות אצל רודנה נהנות גם מהנוף עוצר הנשימה של הכפר והגבעות מסביב וכל הגליל.

בישול דרוזי

אבתיסאם – חורפייש

אבתיסאם היא אישה דרוזית דתייה מהכפר הדרוזי הציורי חורפיש, בהרי הגליל, לא הרחק מצפת. היא גרה במרחק ארבעה בתים מבית ילדותה ונשואה לאמל, אותו הכירה כל חייה. לזוג שלושה ילדים בוגרים ובן מתבגר אשר מתגורר בביתם. אבתיסאם אוהבת לארח אורחים בביתה ולשתף בסיפור הלא שגרתי על כיצד למדה לבשל בגיל מאוחר. אבתיסאם שאפתנית במיוחד, אוהבת לארח כל קבוצה,. היא גם בקיאה בעניינים הנוגעים לנשים דרוזיות ונאמה בכנסת בנושא ובמיוחד אוהבת לארח קבוצות עם דגש על העצמת נשים. אורחיה זוכים ליחס אוהב ועדין ולמזון מסורתי יוצא דופן באופן קבוע.

 
סדנת בישול ערבי

נוואל / אום סאלח – עראבה

נוואל היא אישה מוסלמית מסורתית מהעיירה עראבה שבגליל התחתון. על פי המנהג, היא אימצה את שמו של בנה הבכור כחלק משמה ועונה לשם נוואל כמו גם לאום סאלח. ביתה המשפחתי והצנוע אופייני למסורת הערבית של בניינים מרובי דורות, בו שלושה מבניה הנשואים גרים בקומות שונות באותו המבנה. היא מברכת את כל האורחים בחיוך, חום, אדיבות, ואהבת אדם. האורחים מרותקים למשמע סיפוריה על הזמן בה גדלה בכפר איכרים עני ועל כמה היא גאה בילדיה ובנכדיה הרבים, אשר באים והולכים לעתים קרובות אל בית הסבתא. מלבד האוכל המבושל באהבה, ביקור בביתה של אום סאלח מאפשר הצצה לעולם שנראה כי הולך ונעלם תחת המודרניות.

אירוח בגליל

סעדה – כאוכב

סעדה היא אישה מוסלמית דתייה ומודרנית מהכפר כאוכב שבגליל המערבי. היא עובדת בתחום החינוך ומנהלת את המכללה הקהילתית בסכנין, עיר הולדתה. בעודה שומרת על אמונותיה החזקות בנושאי רוחניות ודת, לסעדה תשוקה רבה בנושא החלת שינויים תרבותיים עבור נשים מוסלמיות החיות בחברה הערבית המסורתית, וגלויה לחלוטין בכל הנוגע לאופן בו היא משלבת את האסלאם המסורתי יחד עם המודרניות. סעדה פותחת את ביתה כדי להראות לאורחים את אהבתה לכל בני אדם ולמטבח הגלילי. מעבר לערבית ועברית שוטפת, היא מדברת אנגלית, עם מבטא טקסני רחב.

סדנת בישןל כשרה

זאדה וזיאד – סלאמה

זאדה ובעלה זיאד הם מוסלמים בדואים מהכפר סלאמה. לעתים קרובות ניתן למצוא אותם מלקטים צמחי בר אכילים וצמחי תבלין בעמק סכנין השופע, בהם הם משתמשים להכנת מאכלים גליליים טריים וטעימים. הגן שלהם מטופח להפליא, וכל ארוחה שזאדה מכינה מכילה משהו טרי מהגינה שלה. חצר הזוג מתהדרת באוהל בדואי אותנטי גדול, בו הם מברכים קבוצות להצטרף אליהם לארוחה טעימה ולשמוע מסיפורי המורשת הבדואית שלהם.

הסדנאות והארוחות של זאדה וזיאד כשרות וביכולתם לארח קבוצות גדולות וקטנות.

סדנת בישול דרוזי

זרפאת – ירכא

זרפאת היא אישה דרוזית דתייה המתגוררת בכפר הדרוזי ירכא. ששת ילדיה של זרפאת כבר גדולים, אך רבים מהם עדיין מתגוררים בבית עם ילדיהם והבית שוקק מבני משפחה הבאים והולכים בכל עת. אחת מבנותיה של זרפאת מצטרפת אליה בכל אחת מסדנאות הבישול שלה, שכן הן טבחיות פנטסטיות ויצירתיות בעצמן. זרפאת עוסקת בכל יום בבישול עבור משפחתה ומאמינה כי על כל מנה מעשה ידיה להיעשות מחומרי הגלם הגדלים בגינתה. זרפאת ידועה בכפר בזכות תערובת התבלינים  בהרט המיוחד שלה, אשר נטחנת אצלה במטבח, ואותה היא מוכרת לשכנים. אורחיה של זרפאת מוזמנים לבשל, לסעוד, ואף ללמוד להכין בעצמם את תערובת התבלינים המיוחדת שלה.

סגירת תפריט